PODZIEL SIĘ

Odkąd osobowość okazała się fascynującym tematem, stała się również przedmiotem coraz liczniejszych badań. Dzięki nim, psychologowie dowiedzieli się m.in. jakie czynniki wpływają na naszą osobowość oraz jak cechy osobowości wpływają na nasze zachowania.

Poznaj 5 ciekawych faktów na temat osobowości. Sprawdź, czy znasz je wszystkie! Więcej ciekawostek znajdziesz odwiedzając blog o osobowości.

  1. Kolejność urodzenia może wpłynąć na osobowość.

Możliwe, że słyszałeś coś przedtem o tej koncepcji. Pierworodne dzieci częściej są określane jako “apodyktyczne” czy “odpowiedzialne”, w przeciwieństwie do dzieci urodzonych jako ostatnie, o których częściej się mówi, że są “nieodpowiedzialne” i “impulsywne”. Ile zatem prawdy jest w tych stereotypach?

Od lat, popularno-naukowe psychologiczne książki reklamują efekty kolejności urodzenia na osobowość, jednak twarde dowody ciągle nie wyjaśniają całkowicie tego niedostrzegalnego zjawiska. Część studiów empirycznych dowiodło, że kolejność urodzenia i wielkość rodziny zasadniczo ma wpływ na osobowość. Jedne z nich pokazało nawet, że kolejność urodzenia może determinować wybór przyjaciół czy partnerów: pierworodni częściej obcują z pierworodnymi, dzieci tzw. “środkowe” (ani najmłodsze, ani najstarsze) wybierają inne “dzieci środkowe” i “najmłodsi” tak samo najlepiej się dogadują z “najmłodszymi”.

Inne badanie z kolei dowiodło, że stereotypy wiążące się z tym, że pierworodni mogą być bardziej apodyktyczni, a najmłodsi bardziej impulsywni są mało wiarygodne.

W jednym z badań wzięło udział ponad 5000 amerykańskich uczestników, prawie 4500 brytyjskich i ponad 10 000 osób z Niemiec. Kiedy badacze odkryli, że pierworodni uzyskują wyższe wyniki przy testach inteligencji, sprawdzili również jakie różnice pojawiają się na pięciu wymiarach osobowości: Ekstrawersji, Neurotyczności, Ugodowości, Sumienności i Otwartości na Doświadczenia. Do jakich wniosków doszli badacze? Coż, otóż występują jedynie niewielkie różnice w osobowościach.

2. Twoja osobowość jest relatywnie stała w ciągu całego Twojego życia

W badaniach podłużnych na temat osobowości, dowiedziono, że poszczególne składowe osobowości pozostają stałe w ciągu naszej egzystencji. Trzy aspekty, które mają w zwyczaju się zmieniać to poziom lęku, przyjacielskość czy zapał do nowych doświadczeń.

Według badacza Paula T. Costy Jr, nie ma za to niepodważalnych dowodów na to, że osobowość się zmienia, kiedy dorastamy. “To, jakie zmiany poczynisz w ciągu życia oraz jakie przyjmiesz role ma największe znaczenie dla Ciebie. Ludzie mogą myśleć, że osobowość zmienia się z wiekiem, jednak prawdą jest, że ich nawyki się zmieniają, ich zdrowie czy wigor, oraz odpowiedzialność i inne okoliczności – nie sama osobowość”.

3. Osobowość wpływa na osobiste preferencje

To raczej nie jest dla nikogo szokiem, że osobowość może mieć znaczące efekty dla kształtowania się określonych preferencji, ale można być zaskoczeniem jak daleko sięgające są te efekty. Od wyboru znajomych, przez preferencje muzyczne. Twoja unikalna osobowość może wpływać na praktycznie każdą Twoją decyzję życiową. W tym także na decyzję jakiego partnera życiowego wybrać.

4. Cechy osobowości są powiązane z pewnymi chorobami/zaburzeniami

W przeszłości, liczba różnych aspektów osobowości często była podejrzewana o możliwość wystąpienia szczególnych chorób. Dla przykładu, wrogość i agresja często jest powiązana z chorobami serca. Trudność jednak w tym wszystkim jest taka, że niektóre badania znajdują między tymi cechami powiązanie, inne za to nie widzą istotnej koneksji.

Ostatnio za to, badacze wykonująć statystyczne działania, zwane metaanalizami, próbowali przewartościować powiązanie chorób i osobowości i odkryli przedtem nieodkryte koneksję neurotyczności z pięcioma schorzeniami: bólami głowy, astmą, artretyzmem, wrzodami trawiennymi czy chorobami serca.

5. Zwierzęta mają charakterystyczne osobowości.

Czy zauważyłeś do tej pory, że Twój ukochany zwierzak ma osobowość, która czyni go na swój sposób wyjątkowym? Badacze zwierząt zauważyli, że zwierzęta prawie każdego gatunku (od pająków przez ptaki a skończywszy na słoniach) mają swoją szczególną osobowość, a w związku z nią określone preferencje, zachowania czy dziwactwa.

Kiedy wielu krytyków sugeruje, że to reprezentuje antropomorfizm, czyli przypisywanie ludzkich cech zwierzętom, badacze osobowości zwierząt twierdzą, że jest możliwość identyfikacji typowych zwierzęcych zachowań, które mogą być mierzone i klasyfikowane.

To już wszystkie fakty, które przygotowaliśmy na dziś. Czy coś Cię szczególnie zaskoczyło?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here