PODZIEL SIĘ

Jedną z najbardziej popularnych w ostatnich latach metod pokrycia i zabezpieczenia dachu są blachodachówki, wykonane z ocynkowanych blach dodatkowo pokrytych lakierem. Ich elegancki wygląd i wykonanie można dostosować do wszystkich rodzajów dachów stromych. Na ich korzyść przemawia przede wszystkim estetyka, łatwość montażu oraz niska cena. Co szczególnie istotne, dzięki powłoce z tworzywa sztucznego, blachodachówki nie nasiąkają wodą, a przy tym są odporne na rdzę i korozję oraz promienie przeciwsłoneczne. W przeciwieństwie do zwykłych dachówek, nie są tak kruche, dlatego ich transport i zamontowanie nie wymagają aż tak wysokiej ostrożności.

Montaż

By blachodachówka mogła zostać zamontowana, kąt nachylenia dachu musi wynosić minimum 9° (czyli 15%) – dzięki temu woda może swobodnie spłynąć. Do jej montażu potrzebne są drewniane rusztowania z łat i kontrłat, na których układa się pojedynczy arkusz (moduł) blachodachówki (co ważne – drewno użyte do wykonania rusztowania koniecznie musi być suche i zaimpregnowane). Należy pamiętać, żeby łata została ustawiona pod kątem prostym w stosunku do krawędzi dachu, również samo rusztowanie musi być ułożone prosto. W celu zamocowania arkusza do łaty konieczne są wkręty samowiertne (minimum 6 na 1m²). Dobrze również zadbać o to, by robotnicy zajmujący się montażem jak najmniej stąpali na arkuszach – a jeżeli jest to już konieczne, powinni być wyposażeni w miękkie obuwie, dzięki któremu nie zajdą żadne trwałe uszkodzenia. W razie niezachowania ostrożności uszkodzone miejsce należy natychmiast pokryć farbą zaprawkową.

Niezbędne narzędzia

Do cięcia blachodachówki należy koniecznie używać tzw. niblerów, czyli nożyc wibracyjnych. Korzystanie ze szlifierek kątowych nie jest wskazane – podczas tarcia wytwarza się bowiem wysoka temperatura, która może uszkodzić warstwę ochronną. Równie szkodliwe mogą okazać się powstające podczas szlifowania opiłki, które wnikają w arkusz i później mogą doprowadzić do rdzy.

Nieco łatwiejszą w montażu i tańszą alternatywą dla blachodachówki jest blacha trapezowa. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kwestie estetyczne oraz dostępność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here