PODZIEL SIĘ

Dieta DASH, czyli z angielskiego (Dietary Approaches to Stop Hypertension) to sposób odżywiania chroniący nas przed nadciśnieniem. Ma ona właściwości zdrowotne, ale mimo to nie wyklucza z posiłków wiele produktów. Składa się ona z 3 podstawowych posiłków i 4 przekąsek, więc jest wspaniałą opcją dla osób, które uwielbiają jeść i chcą poprawić stan swojego zdrowia. Osoby, które są na diecie DASH ,przyjmują około 2000 kalorii dziennie. Jeśli ktoś chce zrzucić zbędne kilogramy, to może zmniejszyć tę ilość.

Ten sposób odżywania polega na jedzeniu produktów nieprzetworzonych, białka oraz warzyw i owoców bogatych w błonnik. Całkowanie wyeliminować należy sól oraz kwasy tłuszczowe nasycone czyi tłuste mięso i półtłuste produkty mleczne, które niekorzystanie wpływają na stan naszego zdrowia. Alkohol również powinien być ograniczony. Dozwolone są niewielkie ilości czerwonego, wytrawnego wina.

Co jeść na diecie DASH?

Dieta DASH powinna składać się z 4-5 porcji warzyw i owoców. Zaleca się pomidory, fasolę, ziemniaki, brokuły, szpinak, marchewki, morele, banany, pomarańcze, ananasy, mandarynki oraz truskawki. Te produkty są bogate w błonnik, są źródłem magnezu oraz potasu. Kolejnym elementem diety DASH są posiłki składające się z produktów mlecznych niskotłuszczowych lub beztłuszczowych. Czyli mleko, maślanka czy jogurty mogą być spożywane, ale tylko te z niską zawartością tłuszczu. Nasze posiłki powinny również zawierać mięso oraz ryby, mając na względzie te produkty chude. Najlepiej je gotować lub dusić. Dozwolone są tłuszcze np.: oliwa z oliwek, olej rzepakowy, masło oraz margaryna. Dieta DASH powinna zawierać również orzechy, nasiona oraz rośliny strączkowe. Te produkty są bogate w białko, magnez i błonnik. Oczywiście jak w przypadku każdej diety należy pamiętać o nawodnieniu, 1,5 litra wody to minimum, ale jeśli uda się nam wypić więcej, to tylko z tego skorzystamy. Dzięki tej diecie obniżymy ryzyko zawału serca czy udaru.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here