PODZIEL SIĘ
Comfy grey corner sofa with pillows in the living room with big poster

Meble wypoczynkowe są istotnym elementem umeblowania pomieszczeń. Kupiony przez nas narożnik do salonu winien nie jedynie przyciągać wzrok własnym wyglądem, lecz przede wszystkim być komfortowy oraz funkcjonalny. Na co zwracać uwagę podczas zakupu tego mebla?

Gabaryty narożnika do salonu

Narożnik to mebel, jaki zajmuje w salonie najwięcej miejsca. Jego wielkość winna być dopasowana do jego powierzchni. W małym pomieszczeniu najlepiej zaprezentuje się mały, minimalistyczny narożnik do salonu. Jeżeli dysponujemy większym wnętrzem, z powodzeniem możemy zdecydować się na większy mebel. Zwłaszcza zalecane są narożniki modułowe. Ich korzyścią jest to, iż konkretne elementy mebla można montować w wybrany przez siebie sposób.

Narożnik z funkcją spania bądź bez?

Narożnik z funkcją spania przyda się w dwóch wypadkach. Na pewno warto go zakupić wówczas, kiedy pragniemy mieć po prostu jedno zapasowe łóżko, np. na wypadek noclegu gości. To także doskonały pomysł wtedy, kiedy nasz salon ma spełniać również rolę sypialni. Będzie się on prezentować w salonie o wiele lepiej aniżeli standardowe łóżko ze stelażem oraz materacem, jakie zarezerwowane jest właściwie do sypialni. Posiadacze większych mieszkań, w których na sypialnię wydzielony jest specjalny pokój mogą bardziej zaszaleć oraz dobrać designerskie czy tradycyjne narożniki do salonu służące tylko do siedzenia oraz relaksowania się przed telewizorem czy z ukochaną książką.

Narożnik dopasowany do wzrostu

Narożnik doskonały to taki, jaki jest indywidualnie dopasowany do wzrostu użytkownika. Osoby wyższe powinny zdecydować się na głębokie siedzenia, jakie będą podpierać uda na całkowitej długości. Dla użytkowników niższych oraz średniego wzrostu lepsze będą narożniki płytkie. Siedząc na nich winni łatwo dotykać stopami ziemi. Liczy się także wsparcie mebla. Nie może być ono za niskie.

Stelaż oraz wypełnienie

Niezwykle istotne jest to, z czego wykonany jest stelaż narożnika. Może być on zrobiony z litego drewna czy płyt meblowych. Napotyka się także stelaże wykonane ze stali. Na stelażu znajduje się wypełnienie. Przeważnie jest to wykonanie ze sprężyn falistych, bonellowych czy kieszeniowych lub z miękkich taśm siedziskowych. Jeżeli narożnik ma służyć nie jedynie do siedzenia, lecz także do spania, warto dobrać wypełnienie ze sprężyn kieszeniowych.

Jaka tapicerka?

Dosyć ważną sprawą jest wybór obicia narożnika. Możemy wybierać spośród tkanin i skór ekologicznych i sztucznych. Ze względu na łatwość w utrzymaniu w czystości, odporność, wytrzymałość na mechacenie oraz zanieczyszczenia i olśniewający design bardzo modne są tkaniny szenilowe. Kanapę obitą takim typem tapicerki starczy jedynie systematycznie czyścić. Można także zdecydować się na obicie z prawdziwego weluru, tenże jednak będzie mniej wytrzymały na zniszczenia oraz zanieczyszczenia. Mnóstwo osób wybiera obicie ze skóry prawdziwej czy sztucznej. Te potrzebują już specjalistycznej pielęgnacji dedykowanymi do tego środkami. Alergicy będą szczególnie zadowoleni z kanapy obitej mikrofazą. Jest ona łatwa do zachowania w czystości, natomiast większość pyłków i brudu udaje się usunąć odkurzaczem.

 

Jakie obicie wybrać na narożnik do salonu?

Jest to sprawa niezwykle sporna – własnych wielbicieli mają zarówno ekoskóra, jak również tkaniny tapicerskie. Pośród korzyści ekoskóry możemy wymienić estetyczny design, łatwość oczyszczania oraz większą wytrzymałość na plamy, do minusów z kolei należą łatwość zniszczeń (należy uważać na pazury domowych pupili) i wrażenie chłodu przy zetknięciu z ekoskórą. Tkaniny tapicerskie prezentują się trochę bardziej klasycznie oraz są przyjemne w dotyku. Wygoda ich oczyszczania zależy od typu tkaniny, nie da się ukryć jednakże, iż na tkaninie łatwiej o ciężkie do wyeliminowania plamy. Rozwiązaniem jest jednak dobór właściwej barwy, na jakiej mniej będzie widać zanieczyszczenia. A jeżeli idzie o dylemat tkanina lub ekoskóra, warto zwrócić uwagę na interesujące propozycje łączące oba te materiały. Ostateczna decyzja czy wybrać ekoskórę lub tkaninę jest tak naprawdę niezwykle osobista i każdy winien dopasować typ obicia do własnych potrzeb.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here