PODZIEL SIĘ

Składniki stosowane w kosmetykach drogeryjnych to często chemiczne związki, które swym silnym działaniem szkodzą naszej skórze. Nie pozostają bez znaczenia również dla środowiska – zatruwają wodę i przenikają do gleby. Chcąc prowadzić ekologiczny styl życia należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią pielęgnację naszej skóry. Musimy zrezygnować z popularnych żelów do mycia, szamponów czy odżywek – prawie wszystkie posiadają parabeny (metyloparaben, aseptyny, itd.) oraz silne substancje myjące. Zaburzają one prawidłowe funkcjonowanie skóry, jak i włosów. Niektóre z nich zwiększają produkcję estrogenów, przez co u kobiet rośnie ryzyko raka piersi, a także działają drażniąco i powodują liczne reakcje alergiczne. Alternatywą dla nich są kosmetyki bez chemii, które na szczęście można kupić w coraz większej ilości sklepów.

Jak ustrzec się przed chemicznymi kosmetykami?

Najważniejsza zasada to czytanie etykiet produktów, jakie wybieramy. Wystrzegajmy się silnie myjących składników takich jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SELS (Sodium Laureth Sulfate) – to dwa chemiczne związki, jakie są najczęściej dodawane do produktów pielęgnacyjnych. Wnikają one w głębokie warstwy skóry powodując obniżenie jej nawilżenia, uszkadzają układ nerwowy i odpornościowy. Do tego działają drażniąco na oczy. Równie niebezpiecznymi składnikami są parabeny, czyli kosmetyczne konserwanty. Przedłużają one czas użytku kosmetyków i zapobiegają pleśnieniu produktom, dzięki czemu mogą na półkach stać o wiele dłużej. Niestety, jednocześnie powodują powstawanie trądziku, wyprysków oraz alergii. W najgorszym wypadku parabeny mogą być przyczyną atopowego zapalenia skóry.

Jak chronić zdrowie i dbać o urodę?

Najlepszym wyborem dla nas i naszego ciała będą naturalne kosmetyki bez chemii. Są one godne zaufania, a stosowane regularnie dadzą widoczne efekty. Zawarte w nich wyciągi z roślin i mieszanki kwiatowe nie powodują negatywnych skutków zdrowotnych (chyba, że dana osoba jest uczulona na określony składnik alergenny).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here